Prize/Award
Art Music Awards: Award for Excellence in Music Education
- Presented by: Australian Music Centre and APRA AMCOS
- Awarded: Annually since 1999
- Browse other prizes & awards
Recipients of this award
Year | Placing | Awarded to | Awarded for |
---|---|---|---|
2011 | Winner | Joan Sutherland Performing Arts Centre | Composer-in-Focus 2010 with Ross Edwards |
2011 | Finalist | Ku-ring-gai Philharmonic Orchestra | Commissioning Hide and Squeak by Damian Barbeler and the 2010 Kids Proms concerts |
2011 | Finalist | The Australian Voices | Young Composers School |
2011 | Finalist | Cat Hope | Contribution to Music Education in Western Australia |
2012 | Finalist | Graeme Morton | Contribution to music education through St Peters Chorale |
2012 | Finalist | Moorambilla Voices | Education strategy in North Western NSW |
2012 | Finalist | Kirsty Beilharz | |
2012 | Winner | Gondwana Choirs | 2011 Program |
2013 | Finalist | Gondwana Choirs | 2012 Choral Training Programs |
2013 | Finalist | James Humberstone | 'Cycles & Circles' education program (as part of Ensemble Offspring's 'Music to Infinity') |
2013 | Finalist | Speak Percussion | 2012 Speak Percussion Education Program |
2013 | Winner | New England Regional Conservatorium of Music | 'New England Sings!' |
2014 | Finalist | Karen Carey | MLC School Opera House Concert 2013, and a legacy of 25 years of concerts and commissions |
2014 | Finalist | Topology | Music Education Program 'Top Up' |
2014 | Finalist | West Australian Symphony Orchestra | 2013 education program |
2014 | Winner | Cathy Aggett | Project to encourage Australian composers to write new repertoire for low voices. |
2015 | Winner | Lorraine Milne | for sustained contribution to music education |
2015 | Finalist | Moorambilla Voices | for education work in North West New South Wales |
2015 | Finalist | Sydney Symphony | for TunED-Up! |
2015 | Finalist | Topology | for Top Up music education program |
2016 | Finalist | SCEGGS Darlinghurst | for the Compose 120 Projects |
2016 | Winner | Artology | for the Fanfare Competition |
2016 | Finalist | Australian Art Orchestra | for the Creative Music Intensive residency project |
2016 | Finalist | Queensland Music Festival | for the Cape York Instrumental Program |
2017 | Finalist | Goulburn Regional Conservatorium, Canberra Symphony Orchestra and University of Canberra | for 'The Goulburn Concerto' |
2017 | Finalist | Sydney Symphony Orchestra | for their annual teacher-training program, TunED-Up! |
2017 | Finalist | West Australian Symphony Orchestra | for their 2016 education program |
2017 | Winner | Moorambilla Voices | for their 2016 season |
2018 | Finalist | Australian Art Orchestra | Creative Music Intensive |
2018 | Finalist | Melbourne Conservatorium of Music (MCM) Wind Symphony | MCM Wind Symphony performances |
2018 | Finalist | MLC School (Sydney) | MLC School Sydney Opera House Concert 2017 |
2018 | Winner | Young Music Society (YMS) Inc. | 50 years of community youth music activity |
2019 | Finalist | Musica Viva Australia | for Musica Viva In Schools long-term music residency program |
2019 | Finalist | Topology | for Top Up music education program |
2019 | Winner | West Australian Symphony Orchestra | Crescendo, El Sistema-inspired free music education program |
2019 | Finalist | Speak Percussion | the Sounds Unheard education program |
2020 | Winner | Netanela Mizrahi and Guwanbal Gurruwiwi | the Djari Project |
2021 | Finalist | Australian Art Orchestra | Creative Music Intensive 2020 |
2021 | Finalist | Musica Viva Australia | Musica Viva in Schools Online |
2021 | Finalist | Speak Percussion | Sounds Unheard Education Program |
2021 | Winner | Moorambilla Voices | Moorambilla Magic Modules |
2022 | Finalist | Musica Viva Australia | Musica Viva In Schools |
2022 | Finalist | Speak Percussion | Sounds Unheard |
2022 | Finalist | Tim Nikolsky | for activity - leadership, connecting, contribution |
2022 | Winner | Honeybee Creative | for teaching neurologically diverse people music skills, song writing and recording projects, in the Sunshine Coast and Gympie regions of Queensland, culminating a number of major public performances. |
2023 | Finalist | Australian National Academy of Music (ANAM) | ANAM Set Festival |
2023 | Winner | Elizabeth Jigalin — Laura Andrew | Cobar High School’s Sounds & Stories |
2023 | Finalist | Musica Viva Australia | Musica Viva Australia National Education Program |
2023 | Finalist | Western Australian Youth Jazz Orchestra (WAYJO) | WAYJO 2022 Annual Pathways Programs |