26 July 2022
Art Music Awards 2022: Finalists Announced
APRA AMCOS and the Australian Music Centre are thrilled to announce the finalists for the 2022 Art Music Awards, to be held on Wednesday 31 August at the Meat Market, North Melbourne.
The Art Music Awards celebrate a diverse range of individuals and organisations in the Australian music community, recognising excellence among Australia's finest composers and performers in contemporary classical, jazz, and experimental music.
The quality of nominated artists and projects is a testament to not only the talent, but also the openness to collaboration as demonstrated by art music practitioners in Australia. Notably, this year's finalists illustrate the impact of the global pandemic and the climate emergency on our musical culture.
One of the major awards of the evening, the shortlist for Work of the Year - Large Ensemble is largely dominated by female composers. Finalists include: Anne Cawrse's The Rest is Silence, premiered by the Melbourne Symphony Orchestra with Michael Pisani; Olivia Davies's Stratus, premiered by the West Australian Symphony Orchestra; Fiona Hill's Śūnyatā, premiered by the Tasmanian Symphony Orchestra; and Paul Dean's Symphony No.1 "Black Summer", premiered by the Australian World Orchestra, a reflection of climate disaster amidst the peak of a global pandemic.
The shortlist for Work of
the Year - Choral includes two works featuring texts by
First Nations artist and poet Oodgeroo Noonuccal: Joseph
Twist's An Australian Song
Cycle and Paul Stanhope's
Requiem. Anne Cawrse
earns a second nomination this year for A
Gathering, and Brenton Broadstock
receives a nomination for Pandemic, mvt.6 of "Shadow
and Hope - Cantata from Six Continents in the Age of
Pandemic".
The Work of the Year - Dramatic
shortlist includes: Australia's second ever Indigenous opera,
Deborah Cheetham AO's Parrwang Lifts
the Sky; Huw Belling's
Janáček-inspired Fumeblind
Oracle; Jane Sheldon's
Poem for a Dried Up River; and
Ekrem Eli Phoenix's The
Pulse.
Finalists for Work of the Year - Jazz include: Gian Slater's Grey is Ground album; Hand to Earth, a collaboration between Aviva Endean, Sunny Kim, Peter Knight, Daniel Wilfred and David Wilfred; I Hold the Lion's Paw's work Lost in Place,; and Benjamin Shannon's track See You Round the Traps (Milton Man Gogh).
Shortlisted for Work of the Year - Chamber Music are: Natalie Williams's Black Summer String Quartet (An Homage to Australia's Bushfire History), performed by the Australian String Quartet; Tristan's Coelho's Hokusai Mixtape; Rishin Singh's mewl infans; and Bree van Reyk's threaded in amongst the infinite threading, performed by Genevieve Lacey and Marshall McGuire.
Mindy Meng Wang and Carolyn Schofield are finalists in the Work of the Year - Electroacoustic/Sound Art category for their work, Undercurrent 暗涌, marking a second nomination in the category for Wang two years running. Other finalists in this category include Sia Ahmad (Depth Disintegration), Erkki Veltheim (Effigy, for viola and electronics), and Tim Bruniges, Julian Day, and Matt McGuigan (VERY FAST & VERY FAR).
The shortlist for Performance of the Year - Jazz/Improvised Music includes: Jeremy Rose & The Earshift Orchestra with Simon Barker and Chloe Kim for Disruption! The Voice of Drums (Jeremy Rose, Simon Barker and Chloe Kim); Pat Jaffe, Callum Mintzis and ensemble for A Sanctuary of Quietude (Pat Jaffe and Callum Mintzis); a collaboration between the Vanessa Perica Orchestra and Melbourne Symphony Orchestra for the performance of Love is a Temporary Madness, The Symphonic Suite (Perica); and ZÖJ Live at Melbourne Recital Centre (Gelareh Pour and Brian O'Dwyer).
The Performance of the Year - Notated Composition shortlist consists of: Rachael Dease and the West Australian Symphony Orchestra with Voyces for the performance of Hymn for End Times (Dease); Andrew Haveron and Simon Tedeschi's performance of Machine Codes (Paul Stanhope); Andrew Blanch and Ensemble Offspring's performance of Tipping Point (Felicity Wilcox); and a collaboration between Melbourne Symphony Orchestra, Australian Art Orchestra, Paul Grabowsky AO, Daniel Wilfred, David Wilfred and conductor Benjamin Northey for Wata (Paul Grabowsky AO, Daniel Wilfred and David Wilfred).
The Award for Excellence in Music Education finalists are: Honeybee Creative; Musica Viva's wide-reaching Musica Viva In Schools program; Speak Percussion's innovative Sounds Unheard program; and Tim Nikolsky, for his leadership, connection, and contribution to the music education community.
The Award for Excellence in a Regional Area returns in 2022 celebrating the presentation and engagement of art music within regional communities. This year's finalists are: Andrew Veivers (QLD); Camerata, Queensland's Chamber Orchestra (QLD); Fred Cole (NSW); and Tura New Music and Marrugeku (WA).
Shortlisted for the Award for Excellence in Experimental Music are: ADSR Zine for their work in exhibiting, showcasing and presenting an online catalogue of publications, Hand to Earth for their work in composition, recording, release and performance of new music; Melbourne Electronic Sound Studio (MESS) for community engagement and education in electronic music; and Madeleine Flynn and Tim Humphrey for their ongoing project Witness Stand.
The 2022 Art Music Awards ceremony on Wednesday 31 August will also include the presentation of the Luminary Awards, recognizing the sustained contributions to Australian art music by individuals and organisations around the country. There are no shortlists for these categories. The Richard Gill Award for Distinguished Services to Australian Music will also be presented to a single recipient, an honor determined by the APRA Board of Directors.
Art Music Awards 2022 Finalists
Work of the Year- Choral
Composer: Anne Cawrse
Text: Anne Cawrse and Paul Hetherington
Performer: Adelaide Chamber Singers
Title: An Australian Song Cycle
Composer: Joseph Twist
Text: Henry Lawson, Michael Leunig, Judith McKinney Les Murray, Oodgeroo Noonuccal, A.B. Patterson, Peter Skrzynecki, Jack Twist, Judith Wright
Performer: Sydney Chamber Choir, Jem Harding, piano, Anthea Cottee, cello, and Sam Allchurch, conductor
Title: Pandemic, mvt.6 of "Shadow and Hope - Cantata from Six Continents in the Age of Pandemic"
Composer: Brenton Broadstock
Performer: Quartet Berlin-Tokyo, Theodor Schüz Ensemble, and Philipp Amelung, artistic director
Title: Requiem
Composer: Paul Stanhope
Text: Oodgeroo Noonuccal, Neela Nath Das, Mary Elizabeth Frye, and Emily Dickinson
Performer: Sydney Chamber Choir
Work of the Year - Dramatic
Title: Fumeblind Oracle
Composer: Huw Belling
Text: Pierce Wilcox
Performer: Jessica O'Donoghue, Jack Symonds, and Sydney Chamber Opera
Title: Parrwang Lifts the Sky
Composer: Deborah Cheetham AO
Performer: Victorian Opera and Short Black Opera
Title: Poem for a Dried Up River
Composer: Jane Sheldon
Performer: Sydney Chamber Opera
Title: The Pulse
Composer: Ekrem Eli Phoenix
Performer:
Aurora (Young Adelaide Voices), and
Christie Anderson, conductor/vocal soloist
Work of the Year - Jazz
Title: Grey Is Ground Album
Composer: Gian Slater
Performer: Gian Slater
Title: Hand to Earth
Composer: Aviva Endean, Sunny Kim, Peter Knight, Daniel Wilfred and David Wilfred
Performer: Hand to Earth
Title: Lost in Place
Composer: I Hold the Lion's Paw
Performer: I Hold the Lion's Paw
Title: See You Round The Traps
Composer: Benjamin Shannon
Performer:
Milton Man Gogh
Work of the Year - Large Ensemble
Title: The Rest is Silence
Composer: Anne Cawrse
Performer: Melbourne Symphony Orchestra, Michael Pisani, cor anglais, and Nicholas Carter, conductor
Title: Stratus
Composer: Olivia Davies
Performer: West Australian Symphony Orchestra, and Asher Fisch, conductor
Title: Śūnyatā
Composer: Fiona Hill
Performer: Tasmanian Symphony Orchestra, and Simon Reade, conductor
Title: Symphony No 1 "Black Summer"
Composer: Paul Dean
Performer:
Australian World Orchestra
Work of the Year- Chamber Music
Title: Black Summer String Quartet (an Homage to Australia's Bushfire History)
Composer: Natalie Williams
Performer: The Australian String Quartet
Title: Hokusai Mixtape
Composer: Tristan Coelho
Performer: Jonathan Henderson, James Wannan, Emily Granger, and Tristan Coelho
Title: mewl infans
Composer: Rishin Singh
Performer: Martin Sturm
Title: threaded in amongst the infinite threading
Composer: Bree van Reyk
Performer:
Genevieve Lacey and Marshall
McGuire
Work of the Year- Electroacoustic/Sound Art
Title: Depth Disintegration
Composer: Sia Ahmad
Performer: Benjamin Anderson
Title: Effigy, for viola and electronics
Composer: Erkki Veltheim
Performer:
Erkki Veltheim
Publisher: Sony Music Publishing Australia obo
SFM Publishing
Title: Undercurrent 暗涌
Composer: Carolyn Schofield and Mindy Meng Wang
Performer: Fia Fiell (Carolyn Schofield) and Mindy Meng Wang
Title: VERY FAST & VERY FAR
Composer: Tim Bruniges, Julian Day, and Matt McGuigan
Performer:
Tim Bruniges, Julian Day, and Matt
McGuigan
Performance of the Year - Jazz/Improvised Music
Performer: Jeremy Rose & The Earshift Orchestra featuring Simon Barker and Chloe Kim
Title: Disruption! The Voice of Drums
Composer: Jeremy Rose*, Simon Barker and Chloe Kim
Publisher: Origin Music Publishing*
Performer: Pat Jaffe, Callum Mintzis and ensemble
Title: A Sanctuary of Quietude
Composer: Pat Jaffe and Callum Mintzis
Performer: Vanessa Perica Orchestra and Melbourne Symphony Orchestra, Conducted by Benjamin Northey
Title: Love is a Temporary Madness, The Symphonic Suite
Composer: Vanessa Perica
Performer: ZÖJ
Title: ZÖJ Live at Melbourne Recital Centre
Composer: Gelareh Pour and Brian O'Dwyer
Performance of the Year - Notated Composition
Performer: Rachael Dease and the West Australian Symphony Orchestra with Voyces
Title: Hymns for End Times
Composer: Rachael Dease
Performer: Andrew Haveron and Simon Tedeschi
Title: Machine Codes
Composer: Paul Stanhope
Performer: Andrew Blanch and Ensemble Offspring
Title: Tipping Point
Composer: Felicity Wilcox
Performer: Melbourne Symphony Orchestra, Australian Art Orchestra, Paul Grabowsky AO, Daniel Wilfred, David Wilfred, Conducted by Benjamin Northey
Title: Wata
Composer: Paul Grabowsky AO*, Daniel Wilfred, and David
Wilfred
Publisher: Kobalt Music Publishing ono Air Edel Associates*
Award for Excellence in Music Education
- Honeybee Creative for teaching neurologically diverse people music skills, song writing and recording projects, in the Sunshine Coast and Gympie regions of Queensland, culminating a number of major public performances.
- Musica Viva for Musica Viva In Schools
- Speak Percussion for Sounds Unheard
-
Tim Nikolsky for activity -
leadership, connecting, contribution
Award for Excellence in a Regional Area
- Andrew Veivers for 2021 recording and release of 'People Puppets Fire Volume 1'
- Camerata, Queensland's Chamber Orchestra for Camerata's 2021 Emerging Composer Commission in Winton
- Fred Cole for composition for "O, How I Dreamt of Things Impossible" Dance Theatre work, Northern Rivers Performing Arts
-
Tura New Music and Marrugeku for Sonus3
Program and Tour
Award for Excellence in Experimental Music
- ADSR Zine for 2021 activities including exhibition, showcase and online catalogue of publications
- Hand to Earth for composition, recording, release, and performance of new music
- Melbourne Electronic Sound Studio (MESS) for education, engagement, facilitation
- Madeleine Flynn and Tim Humphrey for ongoing project Witness Stand
·
© Australian Music Centre (2022) — Permission must be obtained from the AMC if you wish to reproduce this article either online or in print.
Comments
Be the first to share add your thoughts and opinions in response to this article.
You must login to post a comment.