Enter your username and password

Forgotten your username or password?

Your Shopping Cart

There are no items in your shopping cart.

26 June 2013

Australian music on ABC Classic FM in July 2013

Australian music on ABC Classic FM in July 2013

Two highlights of broadcasts in July are all-Australian programs from Adelaide's Soundstream Collective (live to air) and from Musicians of the Australian National Academy of Music (ANAM). The Soundstream concert includes two chamber music classics, Richard Meale's Incredible Floridas and the recent (but already classic) Sextet (Old Kings in Exile) from Brett Dean, along with music by Anthony Pateras and James Ledger. ANAM's concert also highlights the music of James Ledger, along with substantial works from Stuart Greenbaum and William Barton.

The ANAM concert is part of a month-long focus on young and emerging musicians, running in tandem with broadcasts from the Asia Pacific Chamber Music Competition. The competition itself includes performances of piano trios by Paul Stanhope and Nigel Westlake. Other concerts in the focus include music by Percy Grainger, Samuel Dickenson, Hugh Belling, Stephen Adams, Elena Kats-Chernin, and a large-scale piano concerto by Daniel Rojas, performed by Sydney Youth Orchestra and Konstantin Shamray.

New Music Up Late presents several programs of recordings from the Aurora Festival, featuring music by Oren Ambarchi, Daniel Blinkhorn, Kraig Grady, Georges Lentz, Super Critical Mass and more. And in other concerts across the month, there's piano music by Carl Vine, orchestral music from Matthew Hindson and music for oboe and piano by Larry Sitsky.

New Waves podcast completes a series of music from graphic scores featuring Perth's Decibel ensemble. And we continue to add to the Rewind collection with recent additions including Andrew Schultz's Symphony no. 3, performed by the Canberra Symphony Orchestra, and performances by the Australia Ensemble including the Australian premiere performance of Brett Dean Sextet.

Broadcast highlights schedule

Thursday 4 July
8.00pm EVENINGS: Australian Youth Orchestra/ Simone Young; Lisa Gasteen, soprano
Includes Percy Grainger - Youthful Suite

Thursday 4 July
1.00pm: AFTERNOONS: Queensland Youth Symphony/John Curro and Samuel Dickenson, conductors; Grace Clifford, violin; Harry Ward, violin; Emma Zhuang, violin.
Includes Samuel Dickenson - A New Beginning

Saturday 6 July
8.00pm SATURDAY EVENING CONCERT (LIVE): Jian Wang, cello; Bernadette Harvey, piano. Includes Carl Vine Piano Sonata No 1
10.30pm NEW MUSIC UP LATE: Aurora 2012
Concerts from the 2012 Aurora Festival (details tbc.)

Sunday 7 July
3.00pm SUNDAY LIVE: Shan Deng, piano
Includes Carl Vine - Bagatelles

Thursday 11 July
10.30am: Asia Pacific Chamber Music Competition Special: ARC Trio and Viazza Trio
Includes Paul Stanhope - Piano Trio Dolcissimo Uscignolo

Friday 12 July
7.00pm: Asia Pacific Chamber Music Competition Special: Lyrebird Trio and Senso Trio
Includes Nigel Westlake - Piano Trio (Urban Myths)

Saturday 13 July
10.30pm NEW MUSIC UP LATE: Aurora 2012
Concerts from the 2012 Aurora Festival (details tbc.

Monday 15 July
8.00pm EVENINGS: Sydney Conservatorium Chamber Choir/ Neil McEwan; Claire Burrell-McDonald, soprano; Keegan Joyce, tenor; Louise Peake, alto; Simon Polson, bass; Anna Szabo, soprano; Clemence Williams, alto.
Includes Hugh Belling - Videntes Stellam Magi; Stephen Adams - Kalaya: Meeting Place

Thursday 18 July
1.00pm AFTERNOONS: ACO2; Zoe Black, violin/leader; James Crabb, accordion
Includes Elena Kats-Chernin - Blue Silence

Friday 19 July
8.00pm EVENINGS (LIVE): Soundstream Collective: Lachlan Bramble, violin; Brett Dean, conductor/viola; Peter Handsworth, clarinet; Rebecca Johnson, alto flute; Gabriella Smart, piano; Erkki Veltheim, viola; Andrew Wiering, percussion
James Ledger - new work (world premiere); Brett Dean - Old Kings in Exile; Anthony Pateras - Broken Then Fixed Then Broken; Richard Meale - Incredible Floridas (Homage to Rimbaud)

Saturday 20 July
8.00pm SATURDAY EVENING CONCERT: Musicians of the Australian National Academy (ANAM): William Barton, didjeridu; Julia Brooke, horn; Dafydd Camp, oboe; Peter de Jager, piano; Paul Dean, clarinet/director; Nicholas Evans, clarinet; Jessica Fontinos, harp; Thomas Hutchinson, oboe; Julie Igglesden, oboe; Georgia Ioakimidis-MacDougal, horn; Stewart Kelly, piano; Liam Kinson, clarinet; Matthew Kneale, bassoon; Genevieve Lacey, recorder; James Ledger, conductor; Rie Mochizuki, bassoon; Margaret Schindler, soprano; Andrew Yong, horn; Timothy Young, piano
James Ledger - abandoned drive-in; Stuart Greenbaum - Mondrian Interiors; William Barton - My dream is sacred - I am my dream; James Ledger - Line Drawing (Recorder Concerto)
10.30pm NEW MUSIC UP LATE: Aurora 2012
Concerts from the 2012 Aurora Festival (details tbc.)

Sunday 21 July
1.00pm SUNDAY AFTERNOON CONCERT: Saar Berger, horn; Ole Dahl, bassoon; Nick Deutsch, oboe; Wally Hase, flute; Thorsten Johanns, clarinet
Includes Percy Grainger - Walking Tune for Wind Fivesome

Wednesday 24 July
8.00pm EVENINGS: ACO2; Lara St John, violin/director
Includes Matthew Hindson - Maralinga

Saturday 15 June
10.30pm NEW MUSIC UP LATE: Aurora 2012
Concerts from the 2012 Aurora Festival (details tbc.)

Sunday 21 July
3.00pm SUNDAY LIVE: David Bollard, piano; David Nuttall, oboe
Includes music by Larry Sitsky

Thursday 25 July
1.00pm AFTERNOONS: Sydney Youth Orchestra; Max McBride, double-bass; Konstantin Shamray, piano.
Includes Daniel Rojas - Entre Rito y Parrandas (Between Ritual and Street-Party) Piano Concerto No 2

Saturday 27 July
10.30pm NEW MUSIC UP LATE: Aurora 2012
Concerts from the 2012 Aurora Festival (details tbc.)

At Home

Saturdays at 7.00pm with Julian Day

Showcasing Australia's finest composers and performers - an hour of all-Australian music for you on Saturday evenings.


Be the first to share add your thoughts and opinions in response to this article.

You must login to post a comment.