Login

Enter your username and password

Forgotten your username or password?

Your Shopping Cart

There are no items in your shopping cart.

17 July 2018

2018 Art Music Awards - finalists announced


2018 Art Music Awards - finalists announced

Finalists for the 2018 Art Music Awards have been announced. With a great many first-time finalists and emerging composers among the shortlisted artists, as well as a vast geographical spread, this year promises to be a particularly forward-looking one in the history of the Awards.

Composers shortlisted in the Work of the Year categories are Anne Cawrse, Alice Chance, Mary Finsterer and Andrew Ford (Vocal/Choral Work of the Year); Sandy Evans, Ellen Kirkwood, Johannes Luebbers and Matthew Sheens (Jazz Work of the Year); Corrina Bonshek, Lisa Cheney, Lisa Illean and Jakub Jankowski (Instrumental Work of the Year); and Maria Grenfell, Andrián Pertout, Lachlan Skipworth and Paul Stanhope (Orchestral Work of the Year).

Shortlisted in the Performance of the Year category are the Australian String Quartet and cellist Pieter Wispelwey (for their performance of Gordon Kerry's work); Eighth Blackbird (work by Holly Harrison); Matthew Horsley (work by Liam Flenady) and the West Australian Symphony Orchestra and soloists, conducted by Simone Young (work by Andrew Schultz).

Nominated in other categories are artists Leah Barclay, Connor D'Netto, John Ferguson, Barney McAll, Jeremy Rose, Vanessa Tomlinson, Eugene Ughetti, Carl Vine, Keyna Wilkins, and organisations from all over Australia: Tura New Music, Alister Spence Trio, WASO, Move, Moorambilla Voices, Orpheus Club String Quartet, Splinter Orchestra, Australian Art Orchestra, Gondwana Choirs, Big hART, Melbourne Conservatorium of Music Wind Symphony, Chamber Made and MLC School (Sydney).

The 2018 Art Music Awards will be presented to the winners in eleven national categories, as well as Australian state or territory awards, on Tuesday 21 August at Melbourne's Plaza Ballroom. The ceremony will be hosted by Jonathan Biggins, with a performance program curated by Gabriella Smart.

The APRA Board of Directors will announce the recipient of the Distinguished Services to Australian Music in coming weeks. Recent recipients of this honour include John Pochée, Richard Gill, George Dreyfus, Helen Gifford and Peter Sculthorpe.

CEO of the Australian Music Centre, John Davis, said,
'It's particularly good to see first-time finalists and the emerging generation of artists featured prominently across this year's award categories, alongside more established names. This is testament to the vibrancy of our art music scene, reflecting a rich landscape of creative practice across the sector.'

Annual Art Music Awards are presented by the Australian Music Centre and APRA AMCOS. The AMC would like to congratulate all finalists for their achievement.


2018 Art Music Awards - finalists

Vocal / Choral Work of the Year

Title: Biographica
Composer: Mary Finsterer; libretto by Tom Wright
Performer: Sydney Chamber Opera, Ensemble Offspring, Jack Symonds (conductor)

Title: Comeclose and Sleepnow: six Liverpool love songs
Composer: Andrew Ford; poems by Adrian Henri, Brian McGough, Brian Patten
Performer: The Monash Art Ensemble, with Gian Slater, Paul Grabowsky (conductor)

Title: Fiat Lux: The Light Cycle
Composer: Alice Chance
Performer: Leichhardt Espresso Chorus, The Song Company, Alice Chance, Benjamin Burton (and audience); Michelle Leonard (conductor)

Title: On Earth as in Heaven
Composer: Anne Cawrse; text by Michael Leunig
Performer: Adelaide Chamber Singers, Christie Anderson (conductor)


Jazz Work of the Year

Title: American Counterpoint
Composer: Matthew Sheens
Performer: Zephyr String Quartet, Matthew Sheens, Lyndon Gray, Myele Manzanza

Title: [A]part
Composer: Ellen Kirkwood
Performer: Sirens Big Band, Andrea Keller (piano), Sandy Evans (saxophones), Gian Slater (voice)

Title: Opioid
Composer: Johannes Luebbers
Performer: Johannes Luebbers Dectet

Title: rockpoolmirror
Composer: Sandy Evans
Performer: Sandy Evans (saxophone), Steve Elphick (double bass), Alon Ilsar (drums), Satsuki Odamura (koto), Adrian Sherriff (trombone), Bobby Singh (tabla)


Instrumental Work of the Year

Title: Aspects of Return
Composer: Jakub Jankowski
Performer: Nicolas Altstaedt & Aleksandar Madžar

Title: Cantor (after Willa Cather)
Composer: Lisa Illean
Performer: Ensemble Offspring

Title: Up in the Clouds
Composer: Corrina Bonshek
Performer: All of the Above

Title: When We Speak
Composer: Lisa Cheney
Performer: Gemma Tomlinson


Orchestral Work of the Year

Title: Concerto for Trombone and Orchestra
Composer: Paul Stanhope
Performer: Joshua Davis (trombone), West Australian Symphony Orchestra, Asher Fisch (conductor)

Title: Entropia for Symphony Orchestra, no. 441 (2016-2017)
Composer: Andrián Pertout
Performer: Tatarstan National Symphony Orchestra, Guerassim Voronkov (conductor)

Title: Spirals for Clarinet and Bassoon
Composer: Maria Grenfell
Performer: Tasmanian Symphony Orchestra, James Feddeck (conductor), Andrew Seymour (clarinet), Tahnee van Herk (bassoon)

Title: Spiritus
Composer: Lachlan Skipworth
Performer: West Australian Symphony Orchestra, Daniel Blendulf (conductor)


Performance of the Year

Performer: Australian String Quartet and Pieter Wispelwey
Title: String Quintet No. 2
Composer: Gordon Kerry

Performer: Eighth Blackbird
Title: Lobster Tales and Turtle Soup
Composer: Holly Harrison

Performer: Matthew Horsley
Title: A Book of Migrations
Composer: Liam Flenady

Performer: West Australian Symphony Orchestra and soloists; Simone Young (conductor)
Title: Maali, op. 101 - Concerto for oboe, clarinet, bassoon and horn with orchestra
Composer: Andrew Schultz


Award for Excellence by an Organisation

• Australian Art Orchestra for collaboration, touring, mentorship and innovative programming

• Gondwana Choirs for 'Songs of My Country' collaboration with the Vienna Boys Choir

• Move Records for 50 years of recording and release of new music

• Tura New Music for 30 years of presenting, producing, commissioning, exhibiting, publishing, advocating and supporting Australian art music


Award for Excellence by an Individual

Carl Vine AO for 2017 activities

Connor D'Netto for outstanding artistic direction of ARGO throughout 2017

Keyna Wilkins for activities in original art music throughout 2017 as a composer-musician including the release of three original albums


Award for Excellence in Music Education

• Australian Art Orchestra for Creative Music Intensive

• Melbourne Conservatorium of Music Wind Symphony for MCM Wind Symphony Performances

• MLC School, Sydney for MLC School Sydney Opera House Concert 2017

• Young Music Society Inc. (ACT) for 50 years of community youth music activity


Award for Excellence in a Regional Area

• Big hART for Acoustic Life of Sheds

• Moorambilla Voices for their 2017 season

• The Orpheus Club String Quartet for their 2017 'Festival in a String Quartet' Central QLD tour

• Tyalgum Music Festival for the 2017 Tyalgum Music Festival


Award for Excellence in Experimental Music

• Chamber Made for Between 8 and 9 (Chengdu Teahouse Project)

• Eugene Ughetti for Assembly Operation

• Splinter Orchestra for new work, performances, exhibitions, concerts

• Vanessa Tomlinson, Leah Barclay, John Ferguson for 100 Ways to Listen


Award for Excellence in Jazz

Sandy Evans for rockpoolmirror

Alister Spence Trio for Not Everything But Enough

Barney McAll for Hearing the Blood

Jeremy Rose for the recording, performance, composition and promotion of contemporary jazz through Earshift Music


> Art Music Awards (AMC Online)

> Art Music Awards (APRA AMCOS)

[Update 7 August: link to the news article about the 2018 recipient of the Distinguished Services Award, Robyn Holmes.]




Comments

Be the first to share add your thoughts and opinions in response to this article.

You must login to post a comment.